ادعای درز جزئیات مالیاتی فوق ‌ثروتمندان در آمریکا

در
دسته بندی ها: اخبار اقتصادی, اخبار فناوری
جف بزوس

منبع تصویر،GETTY IMAGES

توضیح تصویر،پروپابلیکا مدعی است که جف بزوس، بنیانگذار آمازون، در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۱ مالیاتی پرداخت نکرد

جزئیاتی که ادعا می شود نشان دهنده مالیات اندکی است که میلیاردرها در آمریکا پرداخته اند به یک وبسایت خبری درز کرده است.

نشریه “پروپابلیکا” می گوید که برگه‌های مالیاتی برخی از ثروتمندترین افراد جهان از جمله جف بزوس، ایلان ماسک و وارن بافت را مشاهده کرده است.

این وبسایت مدعی است که جف بزوس، بنیان‌گذار آمازون، در سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۱۱ مالیاتی پرداخت نکرد و ایلان ماسک موسس تسلا در سال ۲۰۱۸ مالیاتی نپرداخت.

یک سخنگوی کاخ سفید نشت این اطلاعات را “غیرقانونی” خواند. گفته می شود که اف بی آی (پلیس آگاهی فدرال) و مقام های مالیاتی مشغول بررسی این درز هستند.

پروپابلیکا گفت که درحال تحلیل “مجموعه وسیعی از داده های سازمان درآمدهای داخلی (آی آر اس)” در مورد مالیات میلیاردرها است و جزئیات بیشتری را در هفته های آینده منتشر خواهد کرد.

هرچند بی بی سی مستقلا قادر به تایید این ادعاها نیست، اما این خبر در خلال بحث‌های فزاینده پیرامون میزان مالیاتی که ثروتمندان می پردازند و گسترش نابرابری منتشر می شود.

پروپابلیکا گفت ۲۵ نفری که در صدر فهرست داراترین ها در آمریکا قرار دارند به طور متوسط ۱۵.۸ درصد از درآمد خالص خود را مالیات می دهند که کمتر از درصدی است که بیشتر کارمندان و کارگران آمریکایی می پردازند.

طرح های بایدن

این نشریه اینترنتی گفت که “بسیاری از ابرثروتمندان با استفاده از ترفندهای مالیاتی کاملا قانونی می توانند بدهی مالیاتی خود به دولت فدرال را به صفر یا به نزدیک آن برسانند” و این درحالی است که ثروت آنها در چند سال اخیر خیلی رشد زیادی کرده است.

ثروتمندان، مانند خیلی از دیگر شهروندان، می توانند با کمک روش هایی مثل کمک های خیریه و برداشت از درآمد سرمایه به جای حقوق، مالیات خود را کاهش دهند.

پروپابلیکا با استفاده از داده هایی که مجله فوربز جمع آوری می کند گفت که دارایی ۲۵ آمریکایی با بیشترین ثروت در این کشور از ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ حدود ۴۰۱ میلیارد دلار افزایش یافت اما آنها در طول این سال ها ۱۳.۶ میلیارد دلار مالیات دادند.

جو بایدن رئیس جمهور آمریکا قول داده است مالیات ثروتمندان را در تلاشی برای کاهش نابرابری و تامین بودجه لازم برای برنامه اش به منظور سرمایه گذاری گسترده در تاسیسات زیربنایی افزایش دهد.

با این حال پروپابلیکا می نویسد: “درحالی که مالیات برخی از آمریکایی های ثروتمند… براساس طرح پیشنهادی بایدن بیشتر خواهد شد، اکثریت بزرگ دارندگان ۲۵ رتبه اول از نظر میزان ثروت شاهد تغییرات اندکی خواهند بود.”

براساس این گزارش جورج سوروس میلیاردری که فعالیت های خیریه گسترده دارد هم مالیات کمی پرداخت کرده است. دفتر او در پاسخ به سوال بی بی سی اظهار نظر نکرد، اما در بیانیه ای که در اختیار پروپابلیکا قرار داد گفت که آقای سوروس به دلیل ضرر در سرمایه گذاری برای چند سال بدهی مالیاتی نداشته.

به علاوه در این بیانیه آمده است که آقای سوروس از افزایش مالیات ثروتمندترین آمریکایی ها حمایت کرده است.

پروپابلیکا که یک وبسایت روزنامه نگاری تحقیقی است چندین مقاله درباره این موضوع نوشته است که چطور کاهش بودجه سازمان مالیات آمریکا، آی آر اس، به توانایی آن در اجرای قوانین اخذ مالیات آسیب رسانده است.

این سازمان خبری گفت که اسناد مالیاتی ثروتمندان را در واکنش به این مقالات دریافت کرده است.