بایدن: هنوز برای قضاوت درباره مذاکرات برجام در وین زود است

در
دسته بندی ها: اخبار سیاسی
جو بایدن در کنفرانس خبری در کاخ سفید.
جو بایدن در کنفرانس خبری در کاخ سفید.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز جمعه ۲۷ فروردین ضمن استقبال از حضور ایران در مذاکرات در وین، پایتخت اتریش برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام، گفت که هنوز برای قضاوت درباره این مذاکرات زود است.

جو بایدن که در کنفرانس خبری در کاخ سفید با نخست وزیر ژاپن صحبت می‌کرد، در پاسخ به پرسشی در خصوص اقدام ایران برای غنی سازی ۶۰ درصدی اظهار داشت، ما از (اقدام) ایران برای غنی سازی ۶۰ درصدی حمایت نمی‌کنیم و به نظر ما اصلا کمکی نمی‌کند. این اقدام برخلاف توافق (برجام) است.

همزمان با مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین برای احیای توافق هسته‌ای مقام‌های جمهوری اسلامی روز جمعه اعلام کردند که اولین محصول اورانیوم با غنای ۶۰ درصد را تولید کرده‌اند.

پیش از این نیز وزیر امور خارجه آمریکا چهارشنبه قصد ایران برای آغاز غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را «تحریک آمیز» خواند و گفته بود که برداشتن چنین گامی جدی بودن تهران در مذاکرات هسته‌ای در وین، پایتخت اتریش، را زیر سوال می‌برد.

پیش از آغاز دور دوم مذاکرات کمیسیون مشترک برجام در وین و به دنبال انفجار در تاسیسات غنی‌سازی نطنز در هفته جاری، جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که در واکنش به این اتفاق، قصد دارد غنی‌سازی ۶۰ درصدی را آغاز کند.

استقبال از مذاکرات وین

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه اظهارات خود اضافه کرد، با این وجود خوشحالیم که ایران همچنان به مشارکت در گفت‌وگوها ادامه می‌دهد، در گفت‌وگوهای غیر مستقیم با ما و با شرکای ما بر سر چگونگی حرکت به جلو و آنچه برای بازگشت ما به برجام لازم است، به طوری که ما دوباره بخشی از آن باشیم.

جو بایدن بار دیگر تاکید کرد که به نظر او آمریکا «هرگز نباید از این توافق خارج» می‌شد .

رئیس جمهوری آمریکا گفت، من فکر می‌کنم هنوز برای قضاوت نهایی درباره نتیجه (این مذاکرات) زود است، اما ما همچنان در حال مذاکره هستیم.

دور دوم نشست کمیسیون مشترک توافق هسته‌ای موسوم به برجام روز پنجشنبه ۲۶ فروردین با حضور نمایندگان ایران، روسیه، چین، فرانسه، آلمان و بریتانیا برگزار شد. نمایندگان آمریکا نیز در هتلی در نزدیک محل این مذاکرات حضور دارند و برای نخستین بار در این مذاکرات روز گذشته نشستی به طور غیر رسمی با کشورهای عضو برجام، به غیر از ایران، برگزار کردند.

مذاکرات برجام؛ مقام ارشد اتحادیه اروپا: طرفین از هفته پیش به هدف نزدیکترند

یک مقام اتحادیه اروپا هم روز جمعه گفت که مطمئننا طرف‌های حاضر در مذاکرات برجام نسبت به «هفته پیش به هدف نزدیکترند»، اما او نمی‌تواند بگوید چقدر زمان لازم است تا به نتیجه برسند.

این مقام اتحادیه اروپا که نامش فاش نشده این نتیجه را «بازگشت آمریکا به توافق اتمی و در عین حال پایبندی کامل ایران به تعهداتش» توصیف کرد.

وی در ادامه اظهار داشت، مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام در وین، پس از چند روز متوقف می‌شود و مذاکره‌کنندگان ایرانی و آمریکایی برای مشورت به کشورهای خود برمی‌گردند.

این مقام اتحادیه اروپا که خواست نامش فاش نشود به خبرنگاران گفته است، این مذاکرات برای چند روز ادامه خواهد یافت و سپس دو هیئت کلیدی حاضر در این مذاکرات، یعنی ایران و آمریکا، برای دریافت دستورالعمل‌های دقیق‌تر به کشورهای خود بازمی‌گردند و نمی‌دانم بعد از آن چه زمانی این مذاکرات دوباره از سر گرفته خواهد شد.

مجله فارین پالیسی روز پنجشنبه گزارش داده است که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به دنبال بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران موسوم به برجام است و با آغاز مذاکرات در وین رابرت مالی، مذاکره کننده ارشد آمریکا در وین، در حال تدوین یک نقشه راه پیشنهادی برای احیای این توافق است.

منابع نزدیک به مذاکره کنندگان آمریکایی و اروپایی به فارین پالیسی گفته‌اند، انتظار می‌رود رابرت مالی به تهران یک بسته پیشنهادی ارائه کند که بر مبنای آن ایران در ازای لغو بخشی از تحریم‌ها به تعهدات برجامی خود بازگردد، اما رفع تحریم‌ها در اندازه‌ای نخواهد بود که باعث شود که سیاستمداران افراطی در داخل آمریکا از جمله تعدادی از دموکرات‌ها، دولت جو بایدن را مورد حمله قرار دهند.

دومین دور از مذاکرات کمیسیون مشترک توافق هسته ای موسوم به برجام روز پنجشنبه در وین پایتخت اتریش آغاز شد.

این مذاکرات با حضور نمایندگان ایران، روسیه، چین، فرانسه، آلمان و بریتانیا در وین پایتخت اتریش برگزار شد. در ادامه نیز در ادامه نیز مذاکره کننده ارشد آمریکایی با نمایندگان کشورهای عضو برجام (به غیر از ایران) برای نخستین بار نشستی غیر رسمی برگزار کرد.

در همین زمینه، سخنگوی کاخ سفید روز گذشته در خصوص مذاکرات وین گفته بود، ما می‌دانیم که روندی طولانی در پیش خواهد بود اما بی‌تردید آن را به عنوان یک نشانه مثبت می‌بینیم.

جن ساکی حضور جمهوری اسلامی ایران در این مذاکرات را «گامی رو به جلو» توصیف کرد.