خروج ۲۰هزار میلیارد پول از بازار سرمایه

در
دسته بندی ها: اخبار ارز، طلا و سکه
صعود موقت شاخص بورس در صبح روز یکشنبه ۲۳ شهریور نتیجه‌ استقبال خریداران حقیقی از نمادهای شاخص‌ساز بود اما کاهش ساعات پایانی نشان از همراهی نکردن حقوقی‌ها داشت تا آمار خروج پول از بازار سرمایه از ۲۰ مرداد به ۲۰ هزار میلیارد تومان برسد.

اقتصادنیوز: صعود موقت شاخص بورس در صبح روز یکشنبه ۲۳ شهریور نتیجه‌ استقبال خریداران حقیقی از نمادهای شاخص‌ساز بود اما کاهش ساعات پایانی نشان از همراهی نکردن حقوقی‌ها داشت تا آمار خروج پول از بازار سرمایه از ۲۰ مرداد به ۲۰ هزار میلیارد تومان برسد.

شاخص بورس تهران صبح روز یکشنبه با رشد ۱۹۰۰ واحدی همراه بود در حالی که شاخص هم‌وزن کاهشی به همین میزان را نشان می‌داد. نمادهای شاخص‌ساز امروز فارس، کگهر و وبملت بودند که بازار روی شاخ این سه نماد حرکت می‌کرد.

شایعه‌ بازگشایی نماد پالایشی یکی از استرس‌های بازار سرمایه در روز گذشته پیش از بازگشایی بود که سعید محمدعلیزاده، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس آن را تکذیب کرد و گفت: بازگشایی نمادهای پالایشی، شستا و خودرو امروز انجام نخواهد شد. این تکذیب از منظر گروهی نفس راحت برای سهامداران بود اما از منظر گروهی دیگر استرس در بورس را بالا برد زیرا نشان می‌داد بازارساز هنوز از پایداری بورس اطمینان ندارد.

دو دمای متفاوت در بازار سهام

صبح روز یکشنبه تا ساعت ۱۰ و نیم نماد فارس (شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس) با رشد ۲.۴ درصد، کگل (شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر) با رشد ۴.۹۸ درصد و وبملت (بانک ملت) با رشد ۳.۱۶ درصدی توانستند شاخص کل بازار بورس اوراق بهادار تهران را سبز کنند در حالی که شاخص کل هم‌وزن قرمز رنگ بود تا این زمان دقیقا بازار دو دمای متفاوت از خود به نمایش گذاشته بود.

همچنین گروه بانکی با بهبود تقاضا مواجه بود و حجم معاملات این گروه افزایش داشت اما هر چه از روز گذشت بورس به سمت دما و رنگ یکسانی رفت. شاخص کل پیش روی ابتدای صبح را پس داد و سنگر به سنگر عقب نشست. به طوری که در پایان معاملات امروز شاخص کل رقم کاهش پنج هزار و پانصد واحدی را نشان داد. صعود موقت شاخص نتیجه‌ استقبال خریداران حقیقی از نمادهای شاخص‌ساز بود اما کاهش ساعات پایانی نشان از همراهی نکردن حقوقی‌ها داشت.

تغییر کانال رخ نداد چون…

قبل از بازگشایی بازار بسیاری امیدوار بودند ماجرای روز شنبه بورس روز یکشنبه هم تکرار شود، شاخص بورس تهران روز شنبه پس از چند روز ریزش صعودی شد و برای اولین بار پس از هفت روز کاری شاهد ورود پول حقیقی‌ها بود. صبح یکشنبه برای شکستن سطح مقاومتی یک میلیون و ۶۰۰ هزار برخی سهامداران در وضعیت آماده باش بودند و توقع داشتند صعود بورس رخ دهد اما شاخص رمقی برای تغییر کانال نداشت و به رقم یک میلیون و پانصد و هفتاد و هشت هزار رسید. ارزش معاملات هم ۱۰هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بود که در مقایسه با شنبه رشد داشت.

خوش‌بینی سهام‌داران حقیقی

صعود کم‌رمق شاخص نشان از خوش‌بینی سهام‌داران حقیقی نسبت به سهم‌های بزرگ و شاخص‌ساز بورس داشت. اظهارات سیاست‌گذاران بازار در هفته قبل انتظار مشارکت حقوقی‌ها و بهبود تقاضا در بازار سهام را ایجاد کرده بود اما این خوش‌بینی نتوانست در بازار دوام داشته باشد برخی می‌گویند وضعیت بلاتکلیف برخی نمادها، عرضه حقوقی‌ها در صف فروش برای تعدای از سهم‌ها و …بر حجم صف فروش‌ها اضافه کرد.

در پایان با وجود اینکه نماد گل گهر، فولاد و فارس در کنار بانک ملت مثبت ماند اما مجموعه بازار رنگ بورس را قرمز کرد و سبزی ابتدای روز جای خود را به این رنگ داد. در پایان روز خروج پول از بازار سهام ۸۳۸ میلیارد تومان برآورد شد تا مجموع پول‌های خارج شده از ۲۰ مرداد به ۲۰ هزار میلیارد تومان برسد.

خروج ۲۰هزار میلیارد پول از بازار سرمایه