سیگنال تازه گرانی در بازار گوشی موبایل

در
دسته بندی ها: اخبار ارز، طلا و سکه

همشهری: درخواست رگولاتوری برای ممنوعیت واردات برخی برندهای گوشی موبایل و افزایش نرخ دلار به ۲۵هزار تومان زمینه کاهش عرضه و گرانی برندهای پرتقاضای گوشی موبایل در بازار را فراهم کرد.

بازار تلفن همراه، تبلت و سایر محصولات دیجیتال که از ابتدای امسال متاثر از بالا‌ماندن قیمت‌ها، شیوع کرونا و کاهش قدرت خرید مشتریان رکود نسبی را تجربه می‌کرد، این روزها به‌دلیل برخی مصوبات برای ممنوعیت واردات، دور تازه رجیستری و افزایش نرخ ارز، موج تازه گرانی و تشدید رکود را تجربه می‌کند.

سیگنال تازه گرانی در بازار گوشی موبایل

افزایش قیمت گوشی‌های شیائومی

تنگ‌ترشدن حلقه واردات به‌دلیل برخی محدودیت‌های ناشی از اجرای طرح‌های تازه رجیستری و مصوبات برخی دستگاه‌های نظارتی، افزایش نرخ ارز و سردرگمی وارد‌کنندگان و فعالان صنفی از چشم‌انداز واردات و تامین گوشی تلفن همراه مورد نیاز بازار موجب تأثیر‌گذاری بیشتر عبور نرخ دلار از کانال ۲۵هزار تومان و کمبود و افزایش قیمت انواع گوشی تلفن همراه در بازار شده است.

گزارش میدانی از قیمت فروش انواع گوشی تلفن همراه در فروشگاه‌های فضای مجازی از ابتدای هفته جاری نسبت به ۲هفته گذشته نیز حاکی است که بازار موبایل به زمزمه ممنوعیت‌های تازه برای واردات گوشی واکنش نشان داده است. عدم‌مسیریابی صحیح، عدم امکان تماس با شماره‌های اضطراری و نامه‌نگاری سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با وزارت صمت برای ممنوع‌کردن واردات بعضی برندهای گوشی موبایل در کوتاه‌مدت بر افزایش قیمت انواع گوشی‌های موبایل به‌خصوص در برندهای شیائومی و پوکو مؤثر بوده است به‌نحوی که قیمت مدل پرفروش POCO X3 طی چند روز با افزایش حدود ۵۰۰ هزار تومانی از ۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان در هفته گذشته به ۷‌میلیون و ۲۰۰‌هزار تومان رسیده است.

اما میانگین قیمت گوشی‌های برند نوکیا به‌دلیل نگرانی خریداران از عدم‌ورود قطعات جانبی این برند و توقف تقاضای خرید تا مشخص‌شدن وضعیت قطعی، درخواست رگولاتوری حتی با کاهش نسبی همراه بوده و قیمت گوشی مدل Nokia 5.4TA-1325 ظرف یک هفته حدود ۳۰۰هزار تومان کاهش یافته است.

اما بررسی قیمت برخی انواع گوشی برند شیائومی حاکی از سیر صعودی نرخ این گوشی‌ها در بازار است به‌نحوی که اکنون رنج قیمتی گوشی شیائومی Redmi Note ۹T ۵G ۱۲۸GB به ۴میلیون و ۵۰۰ تا ۴میلیون و ۸۰۰هزار، Redmi Note ۹s ۱۲۸ GB به ۵میلیون و ۸۰۰تا ۶میلیون و ۲۲۰هزار، Redmi Note ۸ Pro ۱۲۸ GB به ۵میلیون و ۳۰۰ تا ۵میلیون و ۴۳۰هزار، Redmi Note ۸، ۶۴ GB به ۳میلیون و ۷۵۰ تا ۴میلیون و ۲۰۰هزار، Mi A۳، ۱۲۸G به ۴میلیون و ۵۴۰ تا ۵میلیون و ۵۰۰هزار، Redmi ۹، ۶۴ GB به ۳میلیون و ۳۰۰ تا ۳میلیون و ۵۰۰هزار، Redmi ۸، ۶۴ GB به ۳میلیون و ۱۰۰تا ۳میلیون و ۴۳۰هزار و Redmi ۸A ۳۲ GB به ۳میلیون و ۱۰۰تا ۳میلیون و ۴۰۰هزار تومان افزایش یافته است.

سیگنال گرانی گوشی‌های سامسونگ و اپل

علاوه بر افزایش قیمت گوشی تلفن همراه برندهای شیائومی و پوکو به‌دلیل درخواست ممنوعیت واردات آن، قیمت گوشی‌های موبایل برندهای سامسونگ و آیفون نیز متاثر از افزایش نرخ ارز در بازار سیر صعودی به‌خود گرفته است به‌نحوی که قیمت برخی انواع گوشی رده قیمتی متوسط (کمتر از ۱۰میلیون تومان سامسونگ) مانند سری A32-A51 و A52 بنا بر میزان حافظه داخلی و رم رشد قیمت ۷۰۰هزار تا بیش از یک میلیون تومانی نسبت به هفته گذشته را تجربه کرده است.

در بازار گوشی‌های آیفون نیز قیمت گوشی iPhone ۱۲ Pro ۲۵۶ GB به ۳۲میلیون و ۴۸۰ تا ۳۳میلیون و ۵۰۰هزار، iPhone ۱۲ Pro Max ۲۵۶ GB به ۳۵میلیون و ۴۵۰ تا ۳۷میلیون، iPhone۱۲، ۱۲۸گیگ به ۲۶میلیون و ۲۰۰ تا ۲۶میلیون و ۸۹۰هزار، iPhone ۱۱، ۱۲۸گیگ به ۲۳میلیون و ۵۰۰ تا ۲۵میلیون و ۷۰۰هزار، iPhone8Plus 64گیگ به ۱۲میلیون و ۱۸۰ تا ۱۲میلیون و ۷۰۰هزار، iPhone 8، ۶۴گیگ به ۹میلیون و ۵۰۰ تا ۱۰میلیون و ۲۰۰هزار، iPhone SE ۲۰۲۰، ۱۲۸گیگ به ۱۶میلیون و ۲۰۰ تا ۱۶میلیون و ۹۰۰هزار تومان رسید.

کمبود گوشی در بازار

سخنگوی انجمن واردکنندگان موبایل با بیان اینکه درخواست رگولاتوری برای ممنوعیت واردات به گوشی‌های شیائومی محدود نمی‌شود و موارد دیگری مانند ریلمی، پوکو و نوکیا را نیز در‌بر‌می‌گیرد، از تأثیر این مصوبه بر کمبود و گرانی گوشی موبایل در بازارکشور خبر داد و گفت: این ممنوعیت به‌شدت بر بازار و وضعیت قیمت‌ها تأثیر خواهد گذاشت؛ چراکه برندهای مذکور در مجموع بیش از ۴۰ درصد سهم بازار ایران را به‌خود اختصاص داده و این تصمیم قطعا بازار را متشنج خواهد کرد و تبعات مختلفی را به‌دنبال خواهد داشت.

امیر اسحاقی‌ افزود: بازار گوشی موبایل با کمبود مواجه می‌شود؛ چرا‌که سایر برندهای موجود امکان تامین تمام نیاز بازار را ندارند و بر این اساس درخواست کرده‌ایم تا حداقل یک یا ۲‌ماه برای تامین نیاز بازار فرصت دهند تا این مشکل حل شود. او افزود: باید مردم برای خرید گوشی موبایل حق انتخاب داشته باشند چرا‌که مدل‌های مدنظر رگولاتوری از انواع مقرون‌به‌صرفه و در عین حال باکیفیت هستند که در مقایسه با گوشی‌های برندهای مشابه حداقل ۲۰ تا ۵۰ درصد ارزان‌تر هستند. باید مردم انتخاب کنند که آیا تمایل دارند گوشی‌‌هایی را خریداری کنند که امکان شماره‌گیری مستقیم دارد یا خیر؟

سیگنال تازه گرانی در بازار گوشی موبایل