شاخص بورس به کمترین سطح در ۱۰۰روز اخیر رسید

در
دسته بندی ها: اخبار ارز، طلا و سکه
بورس تهران با ریزش ۵۱ هزار و ۷۲۷ واحدی به کمترین سطح خود در صد روز اخیر رسید.

خبرگزاری فارس: بورس تهران با ریزش ۵۱ هزار و ۷۲۷ واحدی به کمترین سطح خود در صد روز اخیر رسید.

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز هم مانند روز گذشته در روند نزولی قرار گرفته و در پایان معاملات با کاهش قابل توجهی ۵۱ هزار و ۷۲۷ واحد به رقم یک میلیون و ۴۶۲ هزار و ۵۴۵ واحد رسید.

همچنین شاخص کل بورس با معیار هموزن با کاهش ۵ هزار و ۷۱۱ واحد به رقم ۴۰۰ هزار و ۷۲۶ واحد رسید.

شاخص بورس به کمترین سطح در صد روز اخیر رسید

ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران امروز به بیش از ۵ میلیون و ۵۵۸ هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از ۲ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۳۴۰ هزار فقره معامله و به ارزش ۳ هزار و ۳۵۲ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات فرابورس ایران که امروز به بیش از ۲ هزار و ۹۰۱ میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم، در مجموع ارزش معاملات امروز بورس اوراق و فرابورس ایران به بیش از ۶ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان رسید.

امروز همه شاخص‌های بورس قرمزپوش بوده که حاکی از کاهش شاخص‌ها است، به گونه‌ای که شاخص کل بورس و نیز شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی امروز نسبت به روز گذشته ۳.۴ درصد عقب‌نشینی کرده است.

شاخص بورس به کمترین سطح در ۱۰۰روز اخیر رسید

همچنین شاخص کل بورس با معیار هموزن و شاخص قیمت با معیار هموزن هر کدام ۱.۴ درصد کاهش یافته‌اند.

شاخص آزاد شناور ۳.۱ درصد کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس ۴ درصد افت کرد و شاخص بازار دوم بورس ۲.۵ درصد کاهش یافت.

نمادهای شاخص‌ساز بورس امروز در جهت ریزش شاخص عمل کردند، به گونه‌ای که بیشترین اثر کاهش در شاخص کل بورس را نمادهای فولاد مبارکه، پتروشیمی خلیج‌فارس،‌ملی مس ایران، هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین، پالایش نفت اصفهان، گل‌گهر و پالایش نفت تهران داشته‌اند.

نمادهای پربیننده که مورد اقبال معامله‌گران قرار گرفتند شامل ایران‌خودرو، بانک ملت، پالایش نفت اصفهان، فولاد مبارکه اصفهان، بانک تجارت، ملی‌مس ایران و بانک صادرات بوده‌اند.

در فرابورس ایران هم امروز اوضاع تعریف چندانی نداشته به گونه‌ای که شاخص کل فرابورس در پایان معاملات ۴۴۶ واحد عقب‌نشینی کرده و به رقم ۱۷ هزار و ۲۷۴ واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۱۵۷ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران در فرابورس ایران بیش از ۹۴۱ میلیون سهام و اوراق مالی در قالب ۲۸۱ هزار فقره معامله و به ارزش ۲ هزار و ۹۰۱ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای هلدینگ معدنی خاورمیانه، آریاساسول، پتروشیمی مارون، سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات، پتروشیمی زاگرس، سنگ‌آهن گهرزمین و بیمه پاسارگاد به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

نمادهای پربیننده در فرابورس شامل ذوب‌آهن اصفهان، پتروشیمی تندگویان، سرمایه‌گذاری صباتأمین، تولید نیروی برق دماوند، سرمایه‌گذاری پویا، پلیمر آریا ساسول و توسعه مولد نیروگاهی جهرم بوده‌اند.

این روزها شاخص بورس تهران در حال ریزش و کاهش است که برخی معتقدند، رفتار شرکت‌های حقوقی در صف‌های غیرواقعی برای فروش سهام باعث دامن زدن به رفتار هیجانی سهامداران حقیقی و نیز سهامداران عدالت شده که این امر باعث القای ترس، جو روانی و تشکیل صف‌های فروش و ریزش قیمت سهام شده است.

از طرفی فضای سیاسی در کشور هم به ریزش شاخص بورس کمک کرده است، اما کارشناسان به سرمایه‌گذاران حقیقی توصیه می‌کنند سهام خود را به هیچ وجه همراه با ضرر نفروشند و کمی صبر داشته باشند تا بازار به تعادل برسد.