وزارت بهداشت ایران به سه شرکت خصوصی مجوز واردات واکسن کرونا داد

در
دسته بندی ها: اخبار اجتماعی
واکسن کرونا

منبع تصویر،GETTY IMAGES

حیدر محمدی، مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت ایران گفته است که ” تاکنون سه شرکت از بخش خصوصی مجوز واردات واکسن کرونا” را دریافت کرده‌اند.

پیشتر حسن روحانی، رییس جمهور ایران اعلام کرده بود که بخش خصوصی می تواند با ارز نیمایی نسبت به واردات واکسن کرونا البته با مجوز و تایید وزارت بهداشت اقدام کند.

آقای محمدی گفته که “کسی که داوطلب واردات واکسن کرونا به ایران است، اولا باید یک شرکت دارویی مورد تایید وزارت بهداشت ایران باشد و دوما از طرف خارجی که تولیدکننده واکسن است، یک نامه نمایندگی برای ما بیاورد که اتاق بازرگانی کشور مبداء و سفارت ما در آن کشور، آن را تایید کند. بنابراین لازم است از سمت طرف خارجی یک نامه نمایندگی یا معرفی نامه مورد تایید داشته باشند.”

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو نیز به خبرگزاری ایسنا گفته است “هر واکسن مجاز از هرجا وارد کشور شود توسط وزارت بهداشت خریداری و در چارچوب برنامه واکسیناسیون ملی علیه کووید ۱۹ بصورت رایگان توزیع و تلقیح خواهد شد.”

به گفته آقای محمدی تاکنون ” ۵۲۰ هزار دوز اسپوتنیک‌وی وارد کشور شده، ۶۵۰ هزار دوز واکسن چینی، ۷۰۰ هزار دوز واکسن آسترازنکا و ۱۲۵ هزار دوز واکسن بهارات هند وارد کشور شده است که تاکنون حدود ۵۰۰ هزار دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است”.

آخرین خبرهای واکسن ایرانی کرونا

مصطفی قانعی، رییس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا خبر از تولید نهایی واکسن‌های داخلی از شهریور ماه داد و گفت: “واکسن شرکت ‘برکت ‘ نسبت به سایر واکسن‌های داخلی و واکسن مشترک کوبا و انستیتو پاستور نسبت به سایر واکسن‌های مشترک زودتر عرضه خواهد شد”.

به گفته وی “واکسن شرکت برکت در اواخر خرداد ماه آماده می‌شود” و “در میان واکسن‌های مشترک، واکسن مشترک کوبا و انستیتو پاستور اولین واکسن خواهد بود که به تولید انیوه می‌رسد”.

آقای قانعی گفته است که “ایران سه واکسن مشترک دارد که یکی از آنها مشترک کوبا و انستیتو پاستور و دومی واکسن گامالیا مشترک ایران و روسیه است” و سومین واکسن مشترک میان ایران و استرالیا خواهد بود.

در حال حاضر ایران با شیوع موج چهارم ویروس کرونا مواجه است. بسیاری از کارشناسایی و دست‌اندرکاران بهداشتی عملکرد ضعیف دولت در واردات واکسن و واکسیناسیون سراسری را یکی از دلایل بروز موج چهارم کرونا دانسته‌اند.

دولت ایران رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی در تعطیلات نوروز را عامل اصلی “خیز چهارم” کرونا معرفی می‌کند اما منتقدان می‌گویند دولت قوانین محکمی برای کنترل رفت و آمدها وضع نکرده است و واکسیناسیون بسیار کند پیش می‌رود.

هفته گذشته حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفته بود که نباید منتظر واکسن کرونا داخلی بود و هرچه سریعتر باید واکسن وارد کرد.

دو واکسن ساخت روسیه و چین که به ایران وارد شده تاییدیه سازمان جهانی بهداشت را ندارد و آیت الله علی خامنه ای هم خرید واکسن تولید آمریکا و بریتانیا را ممنوع کرده است.

براساس آخرین آمار وزارت بهداشت از زمان همه گیری کرونا تاکنون شمار مبتلایان به بیش از دو میلیون و تعداد مرگ و میر به بیش از ۶۶ هزار نفر رسیده است.