پاکبان خودران خیابان‌ها را تمیز می‌کند

در
دسته بندی ها: اخبار فناوری

خبرگزاری مهر: یک شرکت فنلاندی پاکبان خودرانی را به شکل یک خودروی برقی تولید کرده که قادر به حرکت در سطح شهر و پاکسازی مناطق مختلف است.

پاکبان خودران خیابان‌ها را تمیز می‌کند

این پاکبان خودران که توسط شرکت ترومبیا تولید شده، به طور آزمایشی در پایتخت فنلاند مورد استفاده قرار گرفته و فعلاً برخی مسیرهای حرکت دوچرخه‌ها و نیز خیابان‌های اصلی را در شب تمیز و پاکسازی می‌کند.

این خودروی خودران پاکبان که ترومبیا فری نام دارد، ۳.۵۲ متر طول و ۲.۳ متر عرض دارد و با افزوده شدن دو جاروی کمکی به دو طرف این خودرو عرض آن به سه متر افزایش می‌یابد.

باتری‌های لیتیومی نصب شده بر روی این خودرو شارژ آن را تا ۱۷ ساعت تأمین می‌کند و با استفاده از آن می‌توان انواع زباله را از سطح خیابان‌ها جمع آوری کرد. خودروی مذکور مجهز به فناوری لیدار و نیز فناوری دید هوشمند برای شناسایی موانع، زباله‌ها و مسیریابی دقیق است و در تمامی شرایط آب و هوایی نیز قابل استفاده خواهد بود.

این خودرو هم در روز و هم در شب می‌تواند زباله‌های مختلف را شناسایی و جمع آوری کند و حداکثر سرعت آن به ده کیلومتر در ساعت می‌رسد. اما در زمان جمع آوری زباله‌ها این سرعت به ۲ تا ۶ کیلومتر در ساعت کاهش می‌یابد. عرضه این محصول به بازار در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ انجام می‌شود.