چین سیاره‌پیمای ژرانگ را با موفقیت روی مریخ فرود آورد

در
دسته بندی ها: اخبار فناوری
ماکتی از ژزرانگ که با ۶ چرخ و روی یک سکوی فرود دیده می‌شود

منبع تصویر،CNSA

توضیح تصویر،ماکتی از ژزرانگ که با ۶ چرخ و روی یک سکوی فرود دیده می‌شود

چین اعلام کرده که نخستین ساعات بامداد شنبه توانسته روبات مریخ‌نورد ژرانگ را با موفقیت بر سطح سیاره سرخ فرود آورد. به این ترتیب چین دومین عضو باشگاه مریخ نوردی جهان خواهد شد و با این موفقیت خود را به عنوان رقیب جدی آمریکا در عرصه فضا مطرح می‌کند.

ژرانگ که یک روبات فوق پیشرفته با شش چرخ است توسط فضاپیمای تیان‌وی-۱ به مدار مریخ رسیده بود.

تیان‌وی-۱ از ماه فوریه در مدار مریخ می‌چرخید و مشغول تصویربرداری دقیق از سطح این سیاره بود تا بهترین نقطه برای فرود آوردن ژرانگ را شناسایی کند.

اتفاقی که بالاخره بامداد روز شنبه روی داده و چین توانست با موفقیت این عملیات پیچیده را به انجام برساند.

فاصله میان زمین تا مریخ حدود ۳۲۰ میلیون کیلومتر است و به همین علت هر پیام رادیویی حدود ۱۸ دقیقه طول می کشد تا از یکی به دیگری برسد و بر همین اساس هم عملیات فرود بر مریخ باید کاملا خودکار صورت گیرد و امکان کنترل لحظه به لحظه آن از زمین وجود ندارد.

بر همین اساس کارشناسان موفقیت چین در انجام این ماموریت را یک گام بسیار بزرگ برای پکن در صحنه رقابت فضایی با آمریکا ارزیابی کرده‌اند.

تاکنون فقط آمریکا توانسته بود با فناوری پیشرفته فضایی خود یک روبات مریخ‌نورد را با موفقیت روی سطح این سیاره فرود آورد.

مدارپیمای تیان‌وی-۱ از ماه فوریه گذشته در حال چرخش به دور مریخ و تصویربرداری از آن بود تا بهترین نقطه فرود برای مریخ‌نورد چینی ژرانگ را پیدا کند

منبع تصویر،CNSA

توضیح تصویر،مدارپیمای تیان‌وی-۱ از ماه فوریه گذشته در حال چرخش به دور مریخ و تصویربرداری از آن بود تا بهترین نقطه فرود برای مریخ‌نورد چینی ژرانگ را پیدا کند