کلاغ‌ها مفهوم صفر را درک می‌کنند!

در
دسته بندی ها: اخبار فناوری

روزنامه شهروند: کلاغ‌ها موجودات عجیبی هستند که هوشی فراتر از شامپانزه‌ها و دیگر پستانداران دارند و در مطالعات اخیر، معلوم شده است که می‌توانند مفهوم انتزاعی عدد صفر را درک کنند.

وقتی صحبت از باهوش‌ترین پرنده دنیا می‌شود، ناخودآگاه ذهنمان به سمت پرنده‌هایی کشیده می‌شود که می‌توانند کلمات را تکرار کنند، شیرین کاری‌های جور واجور انجام دهند یا با مهارت کم نظیری شکار کنند. همه این‌ها در حالی است که باهوش‌ترین پرنده دنیا، به باور برخی نماد خبر‌های نحس است و صدای گوش خراش و نگاه سنگینش هیچ جذابیتی ندارد! قدمت زندگی کلاغ‌ها روی کره زمین به ۱۷ میلیون سال پیش بازمی گردد. کلاغ‌ها موجودات عجیبی هستند که هوشی فراتر از شامپانزه‌ها و دیگر پستانداران دارند و در مطالعات اخیر، معلوم شده است که می‌توانند مفهوم انتزاعی عدد صفر را درک کنند.

کلاغ‌ها مفهوم صفر را درک می‌کنند!

در مطالعه تازه‌ای که در ماه جاری و در مجله The Journal of Neuroscience منتشر شد، محققان با بررسی مغز کلاغ‌ها متوجه شدند که سلول‌های عصبی آن ها، صفر را نیز مانند اعداد دیگر رمزگذاری می‌کند. بررسی الگو‌های فعالیت مغز این پرندگان همچنین می‌گوید که صفر قبل از یک، روی خط ذهنی اعداد کلاغ قرار می‌گیرد. درک این موضوع شاید کمی سخت باشد، اما وقتی این موضوع را در کنار دیگر یافته‌ها قرار می‌دهیم، متوجه می‌شویم که آن قدر‌ها هم دور از انتظار نیست! کلاغ‌ها گردو یا فندوق خود را وسط خیابان قرار می‌دهند تا خودرو‌ها از روی آن عبور کنند و پوست سختشان شکسته شود.

تا اینجای کار نکته حیرت آوری وجود ندارد، اما ماجرا آن جایی جالب می‌شود که کلاغ‌ها برای این کار خودرو‌هایی را انتخاب می‌کنند که وزن کمتری دارند و خوراکشان را کاملا له نمی‌کنند. کلاغ‌ها دادگاه برگزار می‌کنند، عضو خاطی را محاکمه می‌کنند و در نهایت برای او مجازات در نظر می‌گیرند. آن‌ها هنگام مرگ یکی از هم نوعانشان بالای سر او جمع می‌شوند، سروصدا می‌کنند و نوعی مراسم آئینی بجا می‌آورند. پیش‌تر هم در مقاله‌ای که در نشریه Animal Behaviour منتشر شده بود، معلوم شد که کلاغ‌ها چهره افرادی که به نظر خطرناک می‌رسند تا مدت‌ها به خاطر می‌سپارند و به آن‌ها واکنش نشان می‌دهند.

کلاغ‌ها اگر احساس کنند، پرنده‌ای دیگر در تعقیب آن هاست، بی جهت نوکشان را در سوراخ سنبه‌های مختلف فرومی برند تا کسی متوجه مخفیگاه آذوقه هایشان نشود. آن‌ها چهره خود در آیینه را می‌شناسند و برخی از کلاغ‌های ساکن جزایر اقیانوس آرام، برای شکار ابزار می‌سازند. آن‌ها برای بیرون کشیدن شفیره حشرات از سوراخ‌های ریز، ترکه نازکی را برمی دارند، آن را زیر پای خود قرار می‌دهند و با منقار انتهای آن را به شکل قلاب در می‌آورند. کلاغ‌ها شگفت انگیزتر از چیزی هستند که تاکنون فکر می‌کردیم و همه ساله، اطلاعاتی درباره آن‌ها منتشر می‌شود که بی شک حیرت آور است.