گوشی شگفت‌انگیز اوپو با نمایشگر دو طرفه

در
دسته بندی ها: اخبار فناوری

فرارو: پس از ثبت اختراع OPPO X 2021، تلفن مفهومی رول شدنی شرکت اوپو OPPO، اکنون این شرکت حق ثبت اختراع جدیدی را برای یک تلفن هوشمند با صفحه نمایش دو طرفه Wrap-Around ارائه داده که انقلابی شگفت انگیز در دنیای گوشی‌های هوشمند به شمار می‌رود.

به نقل از وبسایت فناوری LetsGoDigital، از آنجا که تولیدکنندگان قادر به تولید گوشی هوشمند با صفحه نمایش انعطاف پذیر هستند، انواع مختلفی از دستگاه‌ها با نمایشگر‌های جدید ظهور کرده اند. علاوه بر این، به نظر می‌رسد که چندین تولید کننده در حال بررسی امکان استفاده از یک صفحه نمایشی هستند که دور تا دور گوشی را فرا بگیرد. به عبارت دیگر نمایشگری که بتواند قسمت جلو، عقب و حداقل یکی از کناره‌های گوشی را پوشش دهد. شیائومی می‌میکس آلفا نمونه‌ای عالی از این ابتکار است.

با این وجود، شیائومی قطعاً تنها تولید کننده تلفن نیست که چنین مدل‌هایی را در دست توسعه دارد.مدتی پیش، وبسایت LetsGoDigital از یک گوشی هوشمند با نمایشگر دو طرفه هواوی خبر داده بود که از صفحه نمایش جمع شونده نیز استفاده می‌کرد. این وبسایت همچنین موفق به ردیابی یک گوشی هوشمند سامسونگ با صفحه نمایش کشویی شده و این بار اوپو است که در فکر عرضه یک گوشی با نمایشگر دو طرفه است.

در تاریخ ۴ مه ۲۰۲۱، از طرف اداره جهانی مالکیت معنوی (WIPO) به ارتباطات موبایل گوانگدونگ اوپو حق ثبت اختراعی اعطا شد که اسناد آن تحت عنوان «روش جمع آوری و جدا کردن تجهیزات الکترونیکی»، جزئیات مونتاژ و جداسازی قطعات یک گوشی هوشمند Oppo با صفحه نمایش بزرگ انعطاف پذیر را توصیف می‌کند. این حق ثبت اختراع درواقع مربوط به یک گوشی هوشمند جدید با صفحه نمایش دو طرفه است که قسمت جلو، عقب و یکی سمت کناره گوشی را پوشش داده است. یک حاشیه قاب در سمت راست و همچنین در بالا و پایین قابل مشاهده است. یک تریم کشیده نیز در قسمت عقب تعبیه شده است تا بتواند یک سیستم دوربین به صورت عمودی را در خود جای دهد.

گوشی شگفت‌انگیز اوپو با نمایشگر دو طرفه

تصویری از طرح ثبت اختراع گوشی اوپو با نمایشگر دوطرفه

به منظور تجسم بهتر دستگاه ثبت شده، یک طراح گرافیک هلندی با نام Jermaine Smit، معروف به Concept Creator، مجموعه‌ای از تصاویر مفهومی را با همکاری LetsGoDigital ساخته است. لازم به ذکر است که این رندر‌ها بر اساس تصاویر و اسناد ثبت اختراع Oppo ساخته شده اند و فقط برای ملموس کردن اختراع جدید تولید شده اند.

در اسناد موجود، اشاره شده است که یک تلفن هوشمند با نمایشگر دو طرفه می‌تواند تقاضای روزافزون کاربران برای یک دستگاه قابل حمل و چند منظوره را برآورده کند. با این وجود، مونتاژ چنین دستگاهی و تعویض قطعات، کار چندان آسانی نیست. اوپو چگونگی چسباندن صفحه نمایش به قاب میانی را به دقت ثبت کرده است تا بعداً بتواند آن را به صورت حرفه‌ای جدا کند. برای این کار از یک صفحه فولادی بسیار نازک استفاده شده است که بین صفحه و قاب قرار می‌گیرد. به این ترتیب، صفحه نمایش انعطاف پذیر به صورت بهینه پشتیبانی می‌شود و می‌توان از صفحه نمایش نسبتاً نازکی برای آن استفاده کرد.

اگرچه این حق ثبت اختراع عمدتا به مونتاژ این تلفن هوشمند دو طرفه اوپو می‌پردازد، اما بحث‌های زیادی نیز درباره دوربین آن وجود دارد. به نظر می‌رسد این قسمت مهمی از گوشی مورد نظر باشد. سیستم دوربین از چندین لنز تشکیل شده و تصاویر ۴ دوربین و یک فلاش را نشان می‌دهد که یکی در زیر دوربین قرار گرفته است. در اسناد این ثبت اختراع همچنین آمده است که دوربین‌های اضافی به صورت اختیاری می‌توانند اضافه شوند.

از آنجا که تلفن هوشمند دو طرفه Oppo دارای دوربین و نمایشگر در پشت است، بنابراین لازم نیست که یک دوربین جلو را نیز اجرا کند. سرانجام، کاربر می‌تواند از طریق دوربین اصلی سلفی‌هایی با وضوح بالا گرفته و تماس ویدیویی برقرار کند. بنابراین، کل قسمت جلو از سطح صفحه نمایش بدون شکاف و سوراخ، تشکیل شده است. قسمت صفحه‌ای که سمت چپ دستگاه را اشغال می‌کند می‌تواند برای نمایش اطلاعات وضعیت کلی، مانند نشانگر باتری و قدرت سیگنال استفاده شود. اعلان‌ها و تماس‌های ورودی نیز می‌توانند نمایش داده شوند.

نکته مهم دیگر، اوپو به طور واضح درباره امکان ساده سازی روند مونتاژ ضمن حفظ گزینه امکان جایگزینی قطعات، فکر کرده است. دشواری فرآیند تولید نیز به این واقعیت کمک می‌کند که برخی از ایده‌های مشابه همچون Xiaomi Mi Mix Alpha هرگز عرضه نشوند و همین امر اوپو را به سمت امکان ساده سازی روند تولید کشانده است. این دستگاه حتی برچسب قیمتی را نیز دریافت کرده و نباید کمتر از ۲۵۵۰ یورو هزینه داشته باشد.

با این حال، این سوال باقی می‌ماند که آیا چنین تلفن هوشمند دو طرفه‌ای می‌تواند ارزش افزوده کافی در مقایسه با مدل‌های فعلی تلفن‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های دارای صفحه نمایش تاشو ارائه دهد؟ همین امر همچنین ممکن است دلیل عدم پیگیری Mi Mix Alpha اعلام شده در سال ۲۰۱۹ باشد. به نظر می‌رسد مارک‌های دیگری که یک مدل گوشی هوشمند دو طرفه منتشر کرده اند، امروزه چندان پیگیر طرح خود نیستند.

تصاویر مفهومی گوشی جدید اوپو با نمایشگر دو طرفه

گوشی شگفت‌انگیز اوپو با نمایشگر دو طرفه

گوشی شگفت‌انگیز اوپو با نمایشگر دو طرفه

گوشی شگفت‌انگیز اوپو با نمایشگر دو طرفه

گوشی شگفت‌انگیز اوپو با نمایشگر دو طرفه

گوشی شگفت‌انگیز اوپو با نمایشگر دو طرفه