طراحی خارق‌العاده نمایشگر هواوی میت ۵۰

در
دسته بندی ها: اخبار فناوری

فرارو: اخیراً اطلاعات مربوط به یک گواهی اختراع کمپانی هواوی به بیرون درز کرده است که نشان می دهد این شرکت برای یک گوشی پرچمدار آینده خود که احتمالاً Huawei Mate 50 باشد، یک صفحه نمایش فوق العاده خمیده به ثبت رسانده است که از طراحی Arc (قوسی شکل) بهره می برد. این بدان معنا است که صفحه نمایش تا پشت دستگاه امتداد می باید و قسمت خمیده کناری صفحه نمایش به طور کامل لمسی و قابل استفاده خواهد بود.

موضوع استفاده از صفحه نمایش های خمیده در گوشی های هوشمند، این روزها موافقان و مخالفان زیادی پیدا کرده است. اگرچه تلفن های هوشمند با صفحه نمایش خمیده معمولاً شیک تر به نظر می رسند، اما سهولت استفاده گاهی اوقات این موضوع را تحت تأثیر قرار می دهد. همچنین، این را نباید فراموش کرد که عملکرد لمسی در قسمت خمیده صفحه نمایش، به طور کلی مناسب نیست. علاوه بر این، تولید صفحه نمایش خمیده گران تر است، به همین دلیل شرکت های سازنده ای مثل سامسونگ بسیار کمتر به سراغ چنین نمایشگرهایی می روند، در حالی که بسیاری از تولید کنندگان چینی به نوآوری در این زمینه ادامه می دهند.

طراحی خارق‌العاده نمایشگر هواوی میت ۵۰

تصویری از گواهی ثبت اختراع نمایشگر فوق خمیده هواوی میت ۵۰

یکی از این سازندگان چینی که علاقه بسیار زیادی به استفاده از صفحه نمایش های خمیده نشان می دهد، هواوی، غول فناوری جهان است که در این زمینه حتی دست به ابداعات جالبی زده است. جدیدترین ابتکار هواوی در این عرصه، توسعه فوق پیشرفته از طرحی است که پیش از این در گوشی های Huawei Mate 30 Pro و Mate 40 Pro که سال گذشته عرضه شدند، بکار رفته است. این اختراع مربوط به یک صفحه نمایش ۸۸ درجه خمیده با قابلیت لمس جانبی است که به احتمال زیاد برای گوشی های پرچمدار سری هواوی میت ۵۰ در نظر گرفته خواهد شد.

طراحی خارق‌العاده نمایشگر هواوی میت ۵۰

این ابتکار، مربوط به ثبت اختراعی است که توسط شرکت Huawei Technologies در مارس ۲۰۱۹ در دفتر ثبت اختراعات و علائم تجاری ایالات متحده (USPTO) ثبت شده است. این طرح در ۱۵ جولای ۲۰۲۱ با نام Mobile terminal منتشر شد که مستندات ۲۳ صفحه ای یک تلفن هوشمند هواوی با صفحه نمایش گرد را توصیف می کند. این طرح از جانب هواوی Arc display یا «صفحه نمایش قوسی شکل» نامیده می شود. حق ثبت اختراع قبلاً در مارس ۲۰۱۹ اعمال شده بود، اما طبق دستورالعمل USPTO باید مدارک بیشتری از سوی شرکت سازنده ارسال می شد. هواوی مدارک بیشتر را در ۲۰۲۰ ارسال کرد و در نتیجه، ثبت اختراع بیشتر از حالت عادی به طول انجامید.

طراحی خارق‌العاده نمایشگر هواوی میت ۵۰

این ثبت اختراع مربوط به یک گوشی هواوی با صفحه نمایش فوق العاده خمیده است. صفحه نمایش در دو طرف به شکل Arc (قوس) اجرا می شود، جایی که دستگاه در طرفین نازک تر از ضخیم ترین نقطه است. این طرح به گوشی هوشمند یک شخصیت فوق العاده شیک و آینده نگرانه بخشد است. صفحه نمایش تمام قسمت را تا پشت دستگاه را اشغال می کند و بنابراین به میزان قابل توجهی بیشتر از مدل های فعلی Mate گسترش می یابد. لبه های قاب نیز در بالا و پایین بسیار باریک نگه داشته شده اند.

طراحی خارق‌العاده نمایشگر هواوی میت ۵۰

نکته قابل توجه این است که این بخش خمیده کناری صفحه نمایش دارای کنترل های لمسی هستند. برای مثال دکمه های تنظیم صدا به صورت مجاری در این بخش قرار داده شده اند و همچنین دکمه های وجود دارد که کاربر از آن ها برای انجام بازی می تواند بهره بگیرد. در واقع، شما می توانید آن را جایگزینی برای دکمه های شانه موجود در کنترلرهای بازی و سیستم های بازی دستی مانند Nintendo Switch و Valve Steam Deck در نظر بگیرید. اگرچه این ویژگی در جدیدترین تلفن های هوشمند Huawei Mate نیز موجود است، اما این قابلیت در طراحی جدید بهتر عمل می کند.

طراحی خارق‌العاده نمایشگر هواوی میت ۵۰

بر اساس اطلاعات این ثبت اختراع، عملکرد لمسی این بخش به فشار حساس است. به عبارت دیگر اگر فشار بیشتری را اعمال کنید، عملکردهای متفاوتی نسبت به زمانی که نرم فشار می دهید فعال می شوند. در اسناد دیگر آمده است که تلفن هوشمند مجهز به تراشه AI ، سیستم تنظیم اتلاف گرما (سیستم خنک کننده)، قطعه ارتعاش و بلندگوی استریو خواهد بود. برای درک بهتر طراحی این تلفن همراه، طراح گرافیکی مشهور Technizo Concept مجموعه ای از رندرهای سه بعدی دستگاه را با همکاری وبسایت فناوری LetsGoDigital و بر اساس تصاویر ثبت اختراع Huawei Technologies ساخته است.

طراحی صفحه نمایش فوق العاده خمیده بسیار شبیه به سری تلفن های هوشمند Lenovo است که در آوریل امسال ثبت اختراع شد. همچنین قابل توجه است که هیچ دوربین جلویی در تصاویر ثبت اختراع، دیده نمی شود. هواوی به احتمال زیاد می خواهد این مدل را با دوربین زیر صفحه نمایش ارائه دهد. پشت دستگاه نیز در تصاویر ثبت اختراع، دیده نمی شود بنابراین Technizo Concept با الهام از سیستم دوربین جدید سری Huawei P50، طراحی دوربین خاص خود را انجام داده است. به هر روی، اگرچه گوشی های هوشمند سری Mate معمولاً در ماه اکتبر معرفی می شوند، اما به نظر می رسد که خط تولید گوشی Mate 50 نیز با تاخیر مواجه شده است. مدتی پیش، صحبت از عرضه در سال ۲۰۲۲ بود اما جزئیات بیشتر در مورد تاریخ تولید و عرضه این سری هنوز کمیاب است.