عکس روز ناسا؛ رقص شفق قطبی بر فراز زمین

در
دسته بندی ها: اخبار فناوری

خبرگزاری ایسنا: ناسا اخیرا در حساب کاربری خود در اینستاگرام تصویری زیبا از شفق قطبی منتشر کرد و نوشت: شفق‌های قطبی قرمز و سبز بر فراز زمین می‌رقصند.

عکس روز ناسا؛ رقص شفق قطبی بر فراز زمین

این نمای خیره کننده از “شفق‌های قطبی” بر فراز آسمان کانادا در ۱۵ سپتامبر ۲۰۱۷ توسط خدمه حاضر در آن زمان در ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) ثبت شده است. این ایستگاه در آن زمان در نزدیک بالاترین نقطه مسیر مداری خود بوده و همانطور که در تصویر می‌توانید مشاهده کنید آرایه‌های اصلی خورشیدی آن نیز در سمت چپ تصویر دیده می‌شود.

⁣شفق قطبی یکی از بسیاری از پدیده‌های زمینی هستند که خدمه ایستگاه فضایی می‌توانند از آن ایستگاه آن را مشاهده کنند. شفق قطبی همچنین نظر دانشمندانی را که انرژی و ذرات منتشر شده از خورشید را مطالعه می‌کنند، بسیار به خود جلب کرده و برای آنها نیز هیجان انگیز است.

شفق‌های قطبی یکی از اثرات این ذرات پرانرژی هستند که می‌توانند با کمک خورشید در جریان‌هایی مانند جریان ثابت به نام “باد خورشیدی” و هم در فوران‌های عظیم که با نام “خروج جرم از تاج خورشیدی”(CME) نام دارند، سرعت بگیرند. پس از سفری به سمت زمین که می‌تواند سه روز طول بکشد، ذرات خورشیدی و میدان‌های مغناطیسی باعث آزاد شدن ذراتی می‌شوند که در نزدیکی زمین به دام افتاده‌اند و در نتیجه واکنش‌هایی در جو فوقانی رخ می‌دهد که در آن مولکول‌های اکسیژن و نیتروژن فوتون‌های نور را آزاد می‌کنند و در نتیجه شفق‌های قطبی ایجاد می‌شوند.