فایزر امسال «۲۶ میلیارد دلار واکسن» خواهد فروخت

در
دسته بندی ها: اخبار ارز، طلا و سکه
شرکت داروسازی «فایزر» روز سه‌شنبه ۱۴ اردیبهشت پیش‌بینی در مورد میزان فروش واکسن کرونا در سال جاری میلادی را حدود ۷۰ درصد افزایش داد و اعلام کرد که این رقم به حدود ۲۶ میلیارد دلار خواهد رسید.

این شرکت افزود که مقابله با شیوع ویروس کرونا ممکن است چندین سال طول بکشد و در نتیجه درآمدش در سال‌های آینده نیز افزایش خواهد یافت.

درآمد حاصل از فروش واکسن کرونا که در همکاری با شرکت آلمانی «بیو ان تک» تولید شده در سال جاری میلادی حدود یک سوم کل درآمد «فایزر» خواهد بود.

پیش‌بینی جدید در مورد درآمد سالانه شرکت «فایزر» براساس قراردادهایی تنظیم شده که این شرکت تاکنون برای تولید ۱.۶ میلیارد دوز واکسن کرونا امضا کرده است.

شرکت «فایزر» افزود که در طول سال جاری قراردادهای بیشتری امضا خواهد کرد و برای تولید واکسن کرونا در سال ۲۰۲۲ و سال‌های بعد نیز مشغول مذاکره با چندین کشور است.

آلبرت بورلا، مدیرعامل شرکت «فایزر» گفت: «بر اساس مشاهدات یک سال گذشته معتقدیم که نیاز به واکسن کرونا مثل واکسن آنفولانزا سال‌ها ادامه خواهد داشت.»

فروش واکسن کرونا در سه ماهه اول سال جاری میلادی یکی از منابع اصلی درآمد این شرکت بود. هزینه‌ها و درآمد این واکسن به طور مساوی بین «فایزر» و « بیوان‌تک» تقسیم می‌شود.

سازنده واکسن کرونا: اروپا تابستان امسال به ایمنی دسته‌جمعی می‌رسد

کارشناسان مستقل نیز معتقدند که با توجه به تداوم شیوع ویروس کرونا در نقاط مختلف جهان رقم پیش‌بینی شده برای فروش واکسن «فایزر» ممکن است در سال جاری افزایش یابد و در سال‌های بعد نیز ادامه پیدا کند.

هفته گذشته مدیرعامل شرکت «بیوان‌تک» اعلام کرد که از آغاز سال جاری ظرفیت تولید واکسن تقریبا سه برابر شده و تا پایان سال ۲۰۲۱ مجموع واکسن‌های تولید شده به حدود ۳ میلیارد دوز خواهد رسید.

اگر شرکت «فایزر» تا پایان سال جاری بتواند حدود ۲.۵ میلیارد دوز واکسن تحویل دهد میزان فروش آن در مقایسه با ۲۶ میلیارد دلاری که اکنون پیش‌بینی شده ۵۰ درصد افزایش خواهد یافت.

«مدرنا» نیز پیش‌بینی کرده که تا پایان سال جاری درآمد حاصل از فروش واکسن کرونای محصول این شرکت به بالای ۱۸ میلیارد دلار خواهد رسید.

شرکت «فایزر» رقم دقیق سود حاصل از فروش واکسن کرونا را اعلام نکرده است. برخی از شرکت‌های داروسازی از جمله «جانسون و جانسون» اعلام کرده‌اند تا پایان همه‌گیری ویروس کرونا واکسن خود را به بهای تولید و بدون دریافت سود عرضه خواهند کرد.

شرکت «فایزر» در نظر دارد در سال میلادی آینده نیز حداقل ۳ میلیارد دوز واکسن کرونا تولید کند.

درآمد «فایزر» از محل فروش واکسن کرونا در سه ماهه سال جاری میلادی حدود ۳.۵ میلیارد دلار بود که بالاتر از پیش‌بینی‌های قبلی است و درآمد کلی آن نیز به ۱۴.۶ میلیارد دلار رسید که حدود یک میلیارد دلار از پیش‌بینی قبلی بیشتر است.

کارشناسان می‌گویند «فایزر» می‌تواند این درآمد افزوده را در تحقیقات برای تولید داروهای دیگر و یا قراردادهایی برای توسعه دامنه فعالیت خود سرمایه‌گذاری کند.

شرکت «فایزر» مدتی پیش اعلام کرد که سرمایه‌گذاری در عرصه تحقیقات و به کارگیری فناوری «آر ان ای» مورد استفاده در واکسن کرونا در تولید سایر داروها را افزیش خواهد داد.

این شرکت مشغول تولید دو واکسن جدید آنفولانزا است که تا چند ماه دیگر به مرحله آزمایش بالینی خواهند رسید.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/ک.ر