نرخ دلار در سال ۹۹ چقدر می‌شود؟

در
دسته بندی ها: اخبار ارز، طلا و سکه

 

 

 

 

 

 

 

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین معتقد است: تلاطم‌هایی که در طول یک‌سال گذشته گذراندیم، در تاریخ بی‌نظیر بوده است و تلاطم‌های کوچک‌تر از این در گذشته توانسته بوده فنر نرخ ارز را بپراند، اما بانک مرکزی توانسته بازار ارز را باثبات نگه دارد.

مجیدرضا حریری در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین درباره این‌که ارز در سال ۹۹ چه نرخی خواهد داشت؟ اظهار داشت: پیش‌بینی بازار اقتصاد ایران نه در سال ۹۹، که حتی برای یک ماه دیگر، اصلا با متر اقتصادی امکان‌پذیر نیست.

وی افزود: اتفاقاتی که در بازارهای کشور افتاده است، متاثر از تصمیم‌گیری‌های سیاسی بوده است، بخشی تصمیم‌گیری‌های سیاسی داخلی و بخشی مربوط به سیاست‌های بین‌المللی بود.

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین تصریح کرد: در حال حاضر هیچ اتفاق اقتصادی‌ای باعث نشده که وضعیت اقتصاد به این شکل شود؛ اغلب مسایل سیاسی مطرح بوده؛ یا دعواهای سیاسی داخلی و یا دعواهای سیاسی خارجی.

حریری عنوان کرد: من که نه متخصص سیاست داخلی و نه سیاست خارجی هستم، چطور باید راجع به بازاری صحبت کنم که اختیار بازی‌اش سیاسی است.

وی یادآور شد: هر دو باری که نرخ ارز ما سه برابر شد، به چه دلیل بوده است؟ امروز آقای همتی، رییس‌کل بانک مرکزی موفق بوده که طی یک بازه یک‌ساله نرخ ارز را باثبات نگه دارد، ولی این نکته مطرح است که آیا نرخ ارز ۱۴ هزار تومانی در فروش کالاها هم اعمال می‌شود؟

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین متذکر شد: کالاهایی که امروز در بازار به فروش می‌رود، با نرخ ۱۸، ۱۹ هزار تومان ارز است.

حریری گفت: شاید بانک مرکزی در سال آینده بتواند نرخ ارز را در دامنه قابل قبولی نگه دارد، ولی آیا این موضوع باعث می‌شود که قدرت خرید مردم با نرخ ارز سنجیده شود؟ توجه به مهار تورم ریالی هم اهمیت دارد؛ چراکه ما الان نمی‌توانیم بگوییم نرخ دلار زمانی که ۱۷ هزار تومان بوده و گوجه‌فرنگی ۴ هزار تومان بوده است، حالا که ارز ۱۳ هزار تومان شده، گوجه‌فرنگی هم با همان نرخ به فروش می رود؛ حتی ممکن است ۱۵ هزار تومان شده باشد.

وی افزود: خوب است که نرخ ارز را توانستند باثبات نگه دارند، ولی می‌خواهم بگویم با بهانه و دست‌آویز ثبات نرخ ارز که حتما مدیریت خوبی روی آن اعمال شده و حتما باید از مدیریت رییس‌کل بانک مرکزی تشکر کنیم، اما بازار کالایی همچنان شرایط مطلوبی ندارد.

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین تصریح کرد: تلاطم‌هایی که ما در طول یک‌سال گذشته گذراندیم، در تاریخ بی‌نظیر بوده است و تلاطم‌های کوچک‌تر از این در گذشته توانسته بوده فنر نرخ ارز را بپراند. در واقع بانک مرکزی توانسته بازار ارز را باثبات نگه دارد.

حریری ادامه داد: با این وجود، این نکته وجود دارد که بقیه نباید پشت نرخ ارز قایم شوند. مردم دلار و یورو سر سفره نمی‌خورند. مردم نان، تخم‌مرغ، گوشت، دستمال کاغذی و… سر سفره‌هایشان است.

وی عنوان کرد: من حتما در ماه یکی، دو روز به سوپرمارکت‌های بزرگ می‌روم و در آن‌جا می‌گردم. سبد خالی‌ای دارم، اما می‌گردم ببینم چه شرایطی وجود دارد.

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین خاطرنشان کرد: در حال حاضر سفره مردم با دلار ۱۸، ۱۹ هزار تومانی تامین می‌شود و بر همین اساس، نمی‌شود پیش‌بینی کرد که سال آینده چه اتفاقی می‌افتد.