کرونا در ایران

در
دسته بندی ها: اخبار اجتماعی, اخبار سیاسی

هشدار درباره گسترش موج چهارم و ثبت بالاترین آمار ابتلا در چهار ماه اخیر

برای اولین بار از اواخر پاییز گذشته تاکنون، آمار رسمی ابتلای روزانه به کرونا در ایران به بیش از ۱۰ هزار نفر رسیده است و مقام‌های وزارت بهداشت درباره موج چهارم شیوع ویروس هشدار داده‌اند.

به گفته سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ایران، در شبانه‌روز گذشته ۱۰ هزار و ۲۵۰ مورد ابتلا به کرونا شناسایی شده که بالاترین آمار از ۲۰ آذر سال ۱۳۹۹ است.

بنا بر آمار رسمی در شبانه‌روز گذشته ۹۱ نفر جان خود را در اثر ابتلا به کرونا از دست داده‌اند و شمار کل درگذشتگان به ۶۲ هزار و ۵۶۹ نفر رسیده است.

به گفته خانم لاری تعداد شهرهایی که از نظر شیوع کرونا در وضعیت قرمز هستند به ۲۵ شهر رسیده و وضعیت ۵۶ شهرستان از جمله اصفهان و بندرعباس نارنجی است. او گفته تعداد این شهرها رو به افزایش است.

سخنگوی وزارت بهداشت می‌گوید خیز چهارم کرونا در بسیاری از مناطق غرب و مرکزی کشور قطعی شده و هشدار داده است که این موج در حال سرایت به شرق کشور است.

به گفته مسئولان، سفر، دید و بازدیدهای نوروز، برگزاری مراسم عزا و عروسی و پایین آمدن رعایت مراقبت‌های بهداشتی بویژه کاهش استفاده از ماسک، آمار ابتلا را در نقاط مختلف ایران بالا برده و باعث نگرانی از تشدید موج جدید شده است.

مقام‌های بهداشتی می‌گویند سویه‌ای از ویروس کرونا که در بریتانیا شناسایی شده، عامل اصلی موج جدید ابتلا است.

علی ربیعی سخنگوی دولت امروز (سه‌شنبه ۱۰ فروردین) گفت برنامه تحویل واکسن‌هایی که ایران سفارش داده، چه از سهیمه کوواکس چه با خرید مستقیم، “با توافقات قبلی و وعده تولیدکنندگان و تامین کنندگان منطبق نیست.”

او گفت ایران از ماه‌ها قبل اقدام کرده و تا امروز خرید بیش از ۲۱ میلیون دُز واکسن کرونا را قطعی کرده است.

با وجود وعده‌های مسئولان تاکنون تعداد محدودی واکسن کرونای ساخت روسیه و چین وارد ایران شده است.

کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو دیروز اعلام کرد ۶۹۵ هزار واکسن وارداتی کرونا در شبکه بهداشتی کشور توزیع و حدود ۱۶۱ هزار دُز تزریق شده است.